Padá vločka

Hudba Jiří Ryšánek, 15.11.2019. Stereo nahrávka ve formátu MP3. Barytonové a koncertní ukulele, baskytara a zpěv Jiří Ryšánek, 2.11.2020Padá z nebe bílá vločka

do černého údolí.

Záhy svět se Vánoc dočká.


Na talíři – hrách a čočka,

též hrst bílých fazolí.

V křesle mňouká černá kočka.


Padá z nebe bílá vločka.

Všechny smutky přebolí.

Jiskří radost v dětských očkách…

Dětské básničky: Padá vločka (z rubrik Vánoční básničky, Básničky o zimě, Zhudebněné básničky)

Hříčky se slovíčky

  1. Dokážeš příslovce záhy nahradit synonymem, tedy slovem se stejným či podobným významem? (Příklady: brzo, brzy, zakrátko, zanedlouho, vbrzku.)
  2. Jak souhrnně nazýváme hrách, čočku a fazole, ale třeba také cizrnu a sóju? (Odpověď: luštěniny, řidčeji též luskoviny.)
  3. Také dnešní básničku jsem napsal tak, aby sis mohl(a) každou sloku dokončit po svém. Začni třeba tím, že si vypíšeš další slova a slovní spojení končící na -olí, -oli či -oly (příklady: oholí, osolí, dovolí, mrholí, drmolí, rozdrolí, hlaholí, šveholí, sokolí – sokoli, soboli, mozoly, do školy); poté z nich utvoř verše, kterými „uzavřeš“ moje trojverší – každá sloka pak bude mít díky tobě verše čtyři. A neboj se pořádně odvázat – čím bláznivěji budou tvé veršíky znít, tím více se při tom pobavíš!
    Jen na okraj – nemáš chuť se o své básnické výtvory podělit s ostatními? Můžeš je přidat do komentáře pod mou básničku nebo na náš Facebook. Děkuji!

Napsat komentář