Více o autorovi

Jiří RYŠÁNEK

Dětské básničky: Básničky pro děti (úvodní stránka)

Zakladatel, provozovatel a jediný autor webu DětskéBásničky.cz se narodil v roce 1963 v Liberci. Vystudoval pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Po návratu z vojny pracoval v 90. letech minulého století jako učitel, novinář a vyšetřovatel Policie ČR. Po roce 2000 zhruba 14 let se střídavými úspěchy podnikal. V letech 2014 – 2019 působil jako skladník a řidič vysokozdvižných vozíků u několika průmyslových firem. Od podzimu roku 2019 do současnosti pracuje jako řidič autobusu MHD v Liberci.

Ačkoli první básně publikoval již v 1. ročníku gymnázia, tvorbě pro děti se začal systematicky věnovat až mnohem později: teprve koncem října roku 2018 založil webové stránky Dětské Básničky.cz, na nichž začal pravidelně zveřejňovat svá poetická dílka pro nejmladší čtenáře. Do konce února 2024 přivítal tento web již více než 198 tisíc unikátních návštěvníků.

V roce 2022 vydalo brněnské nakladatelství Didaktis dvě učebnice – „Český jazyk pro život 1 – Slabikář pro 1. ročník základních škol“ a „Zetíkova cesta – Velká písanka pro 1. ročník základní školy“, do nichž J. Ryšánek přispěl několika desítkami motivačních říkanek. Celkový počet dětských básniček z pera J. Ryšánka tak již přesáhl magickou stovku…

Jiří Ryšánek je nejen nadšeným autorem básniček pro děti, ale též rybářem, turistou a muzikantem. Zpívá, hraje na kytaru, ukulele, baskytaru, kazoo a všemožné rytmické nástroje. Své básničky také zhudebňuje a nahrává; více než třicet takto vzniklých písniček si můžete poslechnout rovněž na tomto webu.

Zpět na hlavní stránku