Náš učitel tělocviku

Hudba Jiří Ryšánek, 2.4.2023. Stereo nahrávka ve formátu MP3. Barytonové ukulele, baskytara, ruční buben, tamburína a zpěv Jiří Ryšánek, 2.4.2023.


Památce libereckého tělocvikáře Josefa Zemana, tatínka mé milované ženy Ivy


Dvacet dřepů, třicet kliků –

náš učitel tělocviku

prohání nás; v modrém triku


tleská, píská na píšťalku.

Skáčem´ výšku, skáčem´ dálku,

potom softbalovou pálku


vezmeme do rukavice.

Rychleji! Dál! Výš! Ať více

procvičíme srdce, plíce!


Máme štěstí, máme kliku –

náš učitel tělocviku


učiní z nás pravé muže:

pevné svaly, lesklá kůže –

holky zrudnou jako růže!

Dětské básničky: Náš učitel tělocviku (z rubrik Básničky o škole, Básničky o sportu, Básničky o zdraví, Básničky pro kluky, Zhudebněné básničky)


Hříčky se slovíčky

  1. Jaké jiné tělesné cviky – kromě dřepů a kliků – ještě znáš? Osvěžit paměť ti pomohou internetové vyhledávače, třeba Google nebo Seznam; do vyhledávacího okna stačí zadat jednoduché klíčové slovo, například cviky.
  2. V pátém verši jsem u dvou slov použil interpunkční znaménko zvané apostrof neboli odsuvník. Ten v textu označuje vypuštění jednoho nebo více znaků – v tomto konkrétním případě hlásky -e na konci obou sloves. Přijdeš na to, proč jsem zde musel hlásku -e nahradit apostrofem? (Odpověď: Abych neporušil pravidelný, „pochodový“ rytmus verše.)
  3. Věnuješ se nějakému sportu i mimo školu? A nemáš chuť oslavit jej alespoň krátkou básničkou? Dokážeš-li si s tímto nelehkým úkolem úspěšně poradit, určitě nám své dílko zašli k přečtení. Děkuji!

Napsat komentář