Křeček a morče


Ptá se jednou morče křečka:

„Jak ty, křečku, zimu přečkáš?“

– „Do doupátka v torbě lícní

nanosím si trochu pícnin,


trochu zrní, semen trošku;

pak si lehnu na lenošku,

přes nožku dám druhou nožku

a schrupnu si na pár dní.


Jednou týdně k jídlu vstanu,

až se ráno rozední;

posnídám, dám horkou vanu

a usnu zas – k poledni.


A co, morče, ty a zima?

Nebude tě trápit rýma?

Nezkřehnou ti tlapky mrazem?

Nezmrzneš jak rampouch rázem?“


– „Kdepak, ve svém teráriu

teplíčko mám – jako v Riu!“

Dětské básničky Jiřího Ryšánka: Křeček a morče (z rubrik Básničky o zimě, Básničky o zvířátkách, Vtipné básničky)


Hříčky se slovíčky

  1. Divoký křeček polní je o dost větší a také pestřeji vybarvený než jeho zdomácnělý „bratranec“ křeček zlatý (viz foto nahoře). Všechny druhy křečků mají tzv. lícní torby – kožní vaky, ve kterých si nosí potravu či materiál na stavbu hnízda. Víš, kde na těle křečka tyto lícní torby hledat? (Odpověď: Lícní torby začínají v ústech křečka a mohou sahat až k zadním končetinám. Jak si křeček plní lícní torby potravou, si můžeš prohlédnout třeba v tomto videu.)
  2. Co jsou to pícniny? Zkus vyjmenovat alespoň dva druhy pícnin! (Odpověď: Jedná se o rostliny, které se pěstují jako krmivo pro hospodářská zvířata. Nejznámějšími pícninami jsou jetel, vojtěška, kukuřice, oves, ječmen, bob či vikev.)
  3. Riem“ v posledním verši mělo morče nepochybně na mysli Rio de Janeiro – město karnevalů a nádherných pláží na pobřeží Atlantského oceánu, s více než 6 miliony obyvatel. Víš, ve kterém jihoamerickém státě toto město leží? Napovím ti, že úředním jazykem země je portugalština… (Správná odpověď: Rio de Janeiro je druhým největším městem Brazílie – hned po São Paulu.)

Napsat komentář