Koza v plavkách

Hudba Jiří Ryšánek, 24.4.2021. Stereo nahrávka ve formátu MP3. Barytonové ukulele, baskytara, maracas, guiro, kazoo a zpěv Jiří Ryšánek, 24.4.2021Koza Róza v Globusu

koupila si plavky;

chce nastoupit do busu,

čeká u zastávky.


Řidič je však ostře proti,

na čele se hněvem zpotil:

„Koza v plavkách? Kdo to viděl?

To je dneska stresu příděl!“


Co ta koza Róza zkusí –

nevezmou ji autobusy,

a že trošku špinavá je,

nesmí ani do tramvaje…


Ptáte se, jak tahle story

skončila? Ach ano, sorry:


v hrozném červencovém parnu,

s triumfálním pokřikem,

koza v plavkách na plovárnu

jede žlutým taxíkem!

Dětské básničky: Koza v plavkách (z rubrik Básničky o zvířátkách, Vtipné básničky, Básničky o létu, Zhudebněné básničky)

Hříčky se slovíčky

  1. Najdi v dnešní básničce dvě slova původem z angličtiny, která již v mluvě zejména mladých lidí místy zdomácněla, a nahraď je rovnocennými českými výrazy! (Story = příběh, povídka; sorry – promiňte, odpusťte.)
  2. Globus s velkým G- na začátku je známý obchodní řetězec; co ale označuje podstatné jméno glóbus (s malým g- na začátku a s dlouhým -ó- uprostřed slova)? (Odpověď: glóbus je zmenšené prostorové znázornění vesmírného tělesa – nejčastěji planety Země; glóbus má zpravidla tvar koule a je otáčivý kolem osy, která odpovídá ose otáčení Země.)
  3. Nahraď přídavné jméno triumfální v poslední sloce synonymem, tedy slovem se stejným či podobným významem! (Příklady: vítězný, vítězoslavný, úspěšný, v jiném významovém odstínu též jásavý.)

3 komentáře u „Koza v plavkách“

Napsat komentář