Bláznivý Silvestr


Zpívá bratr, pěje sestra

v zábavné show na Silvestra.


Na trombón jim tapír troubí,

s tónem tón se břeskně snoubí.


V rytmu rumby tančí muly,

pára jde jim od papuly.


Ťukne tukan tukana:

prý mu stydne sekaná.


Pohleď – jisker modrých roj:

novoroční ohňostroj!

Dětské básničky: Bláznivý Silvestr (z rubrik Básničky o hudbě, Básničky o zimě, Básničky o zvířátkách)


Hříčky se slovíčky

Tentokrát jsem – na počest konce starého roku – odhodil veškeré zábrany a napsal básničku, za kterou bych se možná jindy styděl… Ale dnes ne, blíží se přece bláznivý Silvestr!

 1. Trombón čili pozoun patří mezi žesťové hudební nástroje; ty se vyrábějí zpravidla z mosazného plechu a tón u nich vzniká chvěním rtů hráče na nátrubku (náustku). – Jaké další žesťové nástroje kromě trombónu ještě znáš? (Příklady: trubka, křídlovka, kornet, lesní roh, tuba, heligón, suzafon.)
 2. Tapír je podle tebe:
  a) savec z řádu lichokopytníků, tedy vzdálený příbuzný koně;
  b) tajemný tasmánský upír;
  c) oživlý tiskařský papír. /Správná odpověď: a)./
 3. Jakým jiným slovem se stejným či podobným významem můžeme nahradit příslovce břeskně? (Příklady: ryčně, pronikavě, vřeštivě, řízně.)
 4. Mula je kříženec hřebce (koně) a oslice – ano, nebo ne? (Správná odpověď zní tentokrát NE. Mula je kříženec osla a klisny – kobyly. Křížence hřebce a oslice nazýváme mezek. Jak mula, tak mezek jsou neplodní – nemohou se dále rozmnožovat.)
 5. Tukan obrovský je pták, který žije v Latinské Americe a dorůstá délky kolem 60 cm. Jeho mohutný zobák pak může být dlouhý až
  a) 9 cm;
  b) 14 cm;
  c) 19 cm. / Správná odpověď: c)./

Napadne-li tě podobně ztřeštěná silvestrovská básnička, kde nic, ale opravdu nic nebude dávat smysl, nechceš se o ni s námi podělit? Přidej ji klidně jako komentář k mému dnešnímu výtvoru buď zde na webu, nebo na Facebooku Dětských básniček. Děkuji!

Napsat komentář