Básničky pro děti – texty ke čtení i k recitaci

Jiří Ryšánek: Básničky pro děti - texty ke čtení i k recitaciBásničky pro děti – věnování

Básničky pro děti na webové stránce DětskéBásničky.cz jsou mým srdečním projektem.

Věnuji jej dětem, jejich rodičům a prarodičům, učitelům českého jazyka a vůbec všem příznivcům dětské poezie.

Dětské básničky – web splněných přání

Celý život jsem toužil psát a vydávat básničky pro děti. Nejnaléhavěji zřejmě v 90. letech minulého století: tehdy jsem děti poznával především jako oběti trestných činů, jejichž pachatele jsem – coby vyšetřovatel policie – stíhal.

V šlépějích J. V. Sládka či Jiřího Žáčka jsem se definitivně vydal na podzim roku 2018. V neděli 21. října 2018 jsem zde zveřejnil první z řady dětských básniček – Koupil Fíla krokodýla. Dva dny poté následoval oblíbený Hrošík a postupně další a další dílka.

Dětské básničky: Básničky pro děti - texty ke čtení i k recitaci I. (z rubriky Dospěláci, na slovíčko!)Čím se Dětské básničky odlišují?

  1. Básničky pro děti, které zde publikuji, jsou skutečné originály: tvořím je pouze pro tento web a jeho verze na Facebooku a Twitteru.
  2. Básničky postupně zhudebňuji a nahrávám za doprovodu nejrůznějších hudebních nástrojů, takže si je můžete nejen přečíst či zarecitovat, ale také poslechnout a společně zazpívat.
  3. Součástí většiny básniček jsou takzvané Hříčky se slovíčky – tipy, jak s básničkou dále pracovat, aby se zážitek dětí z veršíků ještě více prohloubil; vynechávám je pouze u říkanek pro nejmenší, krátkých básniček a básniček na přání.
  4. Do tvorby básniček se můžete i se svými dětmi aktivně zapojit: k dispozici je vám kontaktní formulář v pravém postranním sloupci webu, komentáře pod jednotlivými básničkami nebo již zmíněné stránky na Facebooku či Twitteru. Rád také složím básničku na libovolný námět, který mi zašlete, a vašim dětem pomohu „na dálku“ i s prvními literárními pokusy.

Dětské básničky: Básničky pro děti - texty ke čtení i k recitaci II. (z rubriky Dospěláci, na slovíčko!)Hledáte básničky pro recitační soutěž?

Vypůjčte si kteroukoli z básniček pro děti, které najdete na tomto webu. Bez ptaní a samozřejmě zdarma!

Všechny publikované básničky – snad opět jen s výjimkou říkanek pro nejmenší – jsou určeny nejen k tichému i hlasitému čtení, ale také k recitaci.

Děkuji předem za vaše reakce na mé básničky pro děti

Budu vám nesmírně vděčný za jakoukoli zpětnou vazbu.

A přeji vám, aby Dětské básničky učinily váš život šťastnějším a veselejším!

  • Jiří Ryšánek, autor Dětských básniček

Kam dále?

 

Napsat komentář